Obrączki ślubne – tradycja starsza niż myślisz

Zobacz, gdzie zamówić obrączki Kraków.

Dla wielu osób dzień ślubu jest niezmiernie ekscytującym dniem w życiu. Ceremonia ta wiąże nowożeńców na zawsze, a symbolem ich miłości, zaangażowania i wierności są obrączki ślubne, które wkładają sobie na palce.

Mężowie nie zawsze nosili obrączki ślubne

Pierwotnie nie było podziału na pierścienie zaręczynowe i obrączki, z tej przyczyny ich historia jest wspólna i sięga aż do Starożytności. Raptem w XIII w. Kościół Katolicki przyjął obrączki do prawa kanonicznego, w rezultacie czego obdarowanie żony pierścionkiem stało się elementem ceremonii zaślubin. Mężowie rozpoczęli noszenie na palcu obrączki ślubnej kilka stuleci później, o czym jednakże mało osób wie. I choć uprzednio bywały sytuacje, iż wsuwali pierścienie na dłoń jak wybywali na wojenne eskapady, jednakże obyczaj ten upowszechnił się dopiero w XX w., a konkretnie w okresie Drugiej Wojny Światowej. Obrączka miała przypominać wojakowi, iż w ojczyźnie wyczekuje na niego żona, za którą walczy i której ma obowiązek być wierny. W Polsce para małżeńska nosi obrączki na palcu serdecznym prawej ręki, jakkolwiek w wielu krajach, jak na przykład na Słowacji, w Turcji, we Francji czy w Kanadzie, zakłada się je na lewą rękę, gdzie wedle tradycyjnych wierzeń biegnie “żyła miłości”, która prowadzi prosto do serca. Inaczej niż pierścionków zaręczynowych, młoda para mierzy i wybiera obrączki ślubne razem, jakkolwiek zwyczaj rekomenduje, iż przyszła żona nie powinna ich kupować, gdyż jest to zobowiązanie przyszłego męża.

Obrączki ślubne – wygraweruj cytat, datę ślubu albo imię małżonka

W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, obrączki cechują się bardziej skromnym designem. Przez okres wielu wieków wytwarzano je z rozmaitych surowców, w mniejszym lub większym stopniu wytrzymałych. Później zaczęto używać do tego metale (takie jak żelazo czy stal), które reprezentowały niezłomność miłości. Obecnie do ich wykonania stosuje się z reguły platynę oraz złoto, które są oznaką ufności wobec współmałżonka. Naturalnie, inkrustuje się je częstokroć kamieniami szlachetnymi, jednak w dalszym ciągu najczęściej kupowane są uniwersalne, proste złote pierścienie i delikatne nowoczesne obrączki, w których zastosowano kombinację dwóch odmian złota (przykładowo tradycyjnego z różowym). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w wytwarzaniu obrączek ślubnych, świadczą także nieraz usługę ich grawerowania. Można więc spersonalizować obrączki dodając do nich imię małżonka, datę ślubu bądź znaczący dla małżonków cytat.

Lokalizacja firmy:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]