Krajowy System e-Faktur i faktury ustrukturyzowane

Zajrzyj w to miejsce, jeśli potrzebujesz więcej informacji w temacie Krajowego Systemu Faktur.

Wystawianie faktur ustrukturyzowanych miało planowo funkcjonować już w październiku 2021 r., lecz ostatecznie osobom prowadzącym działalność gospodarczą na skorzystanie z Krajowego Systemu e-Faktur przyszło czekać trochę dłużej. Projekt ruszył w dniu 1 stycznia 2022 r. Po 12-miesięcznym okresie przejściowym, w którym używanie KSeF jest opcjonalne, począwszy od roku 2023 będzie to koniecznością dla każdego czynnego podatnika VAT, jak i dla firm zwolnionych z podatku od towarów i usług.

Co to są faktury ustrukturyzowane?

Faktury ustrukturyzowane to innymi słowy dokumenty elektroniczne, które mają precyzyjnie określoną strukturę danych zakodowanych z wykorzystaniem języka znaczników XML. Kodowanie XML w zasadzie niewiele powie człowiekowi, który nie ma wiedzy jak go odczytać, natomiast dla właściwego programu do wystawiania oraz rozliczania faktur taki dokument będzie doskonale zrozumiały. Fakt, iż faktury mają jednolitą strukturę sprawia, że niezależnie od tego jaki program do księgowości wykorzystują kontrahenci transakcji, informacje będące elementami faktury ustrukturyzowanej będą rozszyfrowane identycznie. Jest to znamienna zmiana na lepsze szczególnie dla biur rachunkowych, które dotąd nagminnie mają do czynienia z przypadkami błędnego przeniesienia w aplikacji księgowej danych z faktur przekazywanych przez klientów w postaci fotografii faktury papierowej lub pliku PDF. Faktury ustrukturyzowane kompletnie wykluczają prawdopodobieństwo błędu przy wprowadzaniu informacji z faktury przez pracownika biura rachunkowego, a także niepoprawnego ich rozszyfrowania przez oprogramowanie do optycznego rozpoznawania znaków.

Używanie Krajowego Systemu e-Faktur zwalnia z wymogu wysyłania pliku JPK_FA

Każdy przedsiębiorca z początkiem stycznia 2021 r. może wystawić i odebrać fakturę ustrukturyzowaną za pośrednictwem Krajowego Systemu e-Faktur uruchomionego przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF właściciele przedsiębiorstw zyskują przede wszystkim większe bezpieczeństwo rozliczeń, ponieważ mogą być pewni, iż faktury się nie zawieruszą (system zachowuje informacje o dokumentach przez 10 lat), są zwolnieni z konieczności przesyłania Jednolitego Pliku Kontrolnego dla Faktur i szybciej odbiorą zwrot VAT. Natomiast Ministerstwo Finansów zdobywa instrument, który pozwala na dokładniejsze uszczelnienie systemu podatkowego, czyli lepiej przeciwdziała wykroczeniom w sferze podatku akcyzowego, dochodowego oraz VAT. Watro dodać, iż nieodzowność stosowania KSeF nie równa się zakazowi używania komercyjnego oprogramowania księgowego, ale należy dokonać jego integracji z Krajowym Systemem e-Faktur.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]