Leasing niewątpliwie jest jednym z najbardziej lubianych przez przedsiębiorców narzędzi finansowych. Nie powinno to jednak zaskakiwać, bo jego liczne plusy sprawiają, że leasing bywa doskonałym rozwiązaniem pozwalającym na zmniejszenie wydatków związanych z działalnością przedsiębiorstwa. Przede wszystkim ze względu na fakt, że w naszym kraju ratę leasingową uważa się za koszt uzyskania przychodu. Na fakt, iż leasing okazuje się tak korzystny rzutuje również to, że umożliwia on uzyskanie niezbędnych do działalności przedsiębiorstwa dóbr bez potrzeby ich kupowania. Na jakich zasadach dokładnie jednak polega leasing? O czym powinniśmy pamiętać decydując się na tę formę finansowania?
Na czym polega leasing?
Nazwa leasing wywodzi się z języka angielskiego, w którym oznacza wynajem. W krajach z narodowym językiem angielskim przepisy nie odróżniają leasingu od wynajmu, jednak w Polsce są to pojęcia odmienne. Leasing to wypożyczenie przez leasingodawcę wybranego dobra leasingobiorcy, za co ten drugi zobowiązuje się opłacać raty leasingowe. Przedmiotem leasingu zwykle są auta, które składają się na flotę firmy, maszyny potrzebne do prowadzenia przedsiębiorstwa lub sprzęt do punktu sprzedaży. Po wygaśnięciu leasingu udostępnione dobra powinny zostać zwrócone do leasingodawcy, a ten zazwyczaj odsprzedaje je w preferencyjnej cenie.
Specjalista powie jak wybrać dobry leasing
W ostatnich latach w Polsce pojawiło się sporo ofert leasingu. Ich różnorodność sprawia, że trudno wybrać wśród nich tę najkorzystniejszą – potrzebne do tego są specjalistyczne kwalifikacje. Z uwagi na to, że nie każdy przedsiębiorca je posiada, wybierając leasing, najlepiej postąpimy zasięgając porady fachowca. Przed wyborem leasingu warto więc odwiedzić doradcę finansowego, który pomoże znaleźć ofertę dostosowaną do naszych oczekiwań oraz zapewni, że leasing naprawdę okaże się najbardziej opłacalnym wyjściem.