System bankowy SWIFT – co to?

Zajrzyj tu jeżeli interesujesz się systemem rozliczeń SWIFT.

Mimo, że praktycznie rzecz biorąc systematycznie korzystamy z usług bankowych, wiele osób pierwszy raz dowiedziało się o funkcjonowaniu systemu SWIFT w 2022 roku w kontekście nałożenia sankcji w stosunku do Rosji w związku z jej atakiem na Ukrainę. Jednak system SWIFT używany jest już od lat siedemdziesiątych XX w. i stanowi jeden z podstaw sprawnego działania międzynarodowej bankowości.

Co jest największym atutem systemu rozliczeń SWIFT?

SWIFT to skrótowiec od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, co po polsku tłumaczy się na Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Zwykle jednak tego skrótu używa się po prostu do nazwania międzynarodowego systemu rozliczeń międzybankowych, bez którego wykonanie przelewów międzynarodowych byłoby zapewne o wiele bardziej złożone niż teraz. SWIFT to popularny, jednakże nie jedyny stosowany obecnie system tego rodzaju. Oprócz niego np. w Naszym kraju funkcjonują również z systemów: SEPA, Elixir czy SORBNET.Na całym świecie funkcjonują również różne systemy lokalne, obsługujące jedynie rozliczenia bankowe na terenie konkretnego kraju.

Co jest wobec tego największą zaletą systemu rozliczeń SWIFT? Używany jest nieomal we wszystkich państwach świata i korzystają z niego nie tylko banki, których liczba obecnie przekracza już 11 tys., ale również domy maklerskie, giełdy i masa innych instytucji finansowych. Każdy członek systemu bankowego SWIFT musi posiadać swój niepowtarzalny kod (BIC – Bank Identifier Code), składający się z 8 znaków (cyfr i liter). Dopuszczalne jest również nadawanie kodu BIC oddziałowi banku, wtedy taki kod zawiera 11 znaków.

System bankowy SWIFT – prezentujemy kody BIC najpopularniejszych banków w Polsce

Nawet jeśli tylko okazjonalnie korzystasz z przelewów międzynarodowych, warto znać kod BIC/SWIFT własnego banku, lub co najmniej wiedzieć gdzie błyskawicznie znaleźć takie dane. Poniżej wymieniamy kody BIC kilku znanych banków, obecnych w Polsce.

– Getin Bank: GBGCPLPK
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– CitiBank: CITIPLPX
– Santander Bank Polska: (niegdyś BZ WBK): WBKPPLPP
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– PKO BP (w tym dla rachunków PKO Inteligo): BPKOPLPW
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]