Motoreduktor – zintegrowany układ napędowy

Potrzebujesz zamówić motoreduktory ślimakowe? Koniecznie odwiedź tę stronę.

Motoreduktory to w najprostszych słowach zintegrowane układy napędowe zbudowane głównie z silnika oraz przekładni. Jak działają motoreduktory i kiedy się je wykorzystuje? Dowiesz się tego poniżej.

Motoreduktor – zmniejsza prędkość obrotową silnika

Motoreduktory umożliwiają efektywne wykorzystanie silników elektrycznych w roli napędu w najrozmaitszych funkcjach w przemyśle. Z wykorzystaniem przekładni redukującej, wysoka prędkość obrotowa silnika jest zmniejszana nawet kilkusetkrotnie, przy równoległym proporcjonalnym nasileniu jego momentu obrotowego. Owszem sprawność przekładni z żadnym układzie nie jest stuprocentowa, więc zawsze pojawia się niewielka różnica między mocą wyjściową a wejściową w układzie. W skład nierozłącznego zestawu jakim jest motoreduktor mogą również wchodzić inne elementy jak sprzęgła bądź hamulce. Bezdyskusyjną zaletą motoreduktorów jest fakt, że są to prefabrykowane układy, które można bez przeszkód dobrać z katalogu producenta tak, aby ich parametry dokładnie odpowiadały potrzebom danego projektu. Inżynierzy oszczędzają dzięki temu tygodnie, a czasami miesiące, na pracochłonne obliczenia oraz testy pojedynczych zestawów elementów. W zależności od konstrukcji oraz rodzaju przekładni, motoreduktor może być przeznaczony do długotrwałego albo krótkotrwałego okresu pracy, a także do lekkich, średnich lub sporych obciążeń.

W motoreduktorach, w których zastosowano przekładnie kilkustopniowe, można otrzymać niezmiernie wysoki zakres przełożeń, wynoszący wręcz do kilku tysięcy.

Cenieni producenci motoreduktorów oferują miliony ich potencjalnych kombinacji

Chociaż motoreduktory mogą być składane w oparciu o kilka rodzajów silników (DC, AC, BLDC czy bocznikowych), wyróżnia się je według typu przekładni zastosowanej na ostatnim stopniu przełożenia. Tym samym wyróżnia się następujące motoreduktory:
– motoreduktory ślimakowe (z przekładnią ślimakową),
– motoreduktory planetarne (z przekładnią planetarną),
– motoreduktory płaskie i walcowe (posiadające przekładnię walcową),
– motoreduktory stożkowe (posiadające przekładnię stożkową).

Brak na pewno takiego sektor gospodarki, w którym nie dałoby się wykorzystać motoreduktora jako napędu. Czy to produkcja żywności, przemysł lub logistyka, dzięki motoreduktorom działają najróżniejsze automaty, jak wirniki, linie produkcyjne, dachy ruchome albo wyciągi górskie. Szerokie spektrum typów użytych w nich przekładni i silników, ich mocy i rozmiarów spowodowała, iż liczbę realnych kombinacji, które obecnie oferują najpopularniejsi producenci motoreduktorów, trzeba wyrażać już nie w setkach lub tysiącach, lecz właściwie w milionach.

Lokalizacja firmy:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]