Mnóstwo rzeczy, które użytkujemy codziennie i bez których nie wyobrażamy sobie życia, stosuje w swoim działaniu silniki elektryczne prądu stałego. Szczotkowe albo bezszczotkowe, małe bądź olbrzymie, te urządzenia zrewolucjonizowały nasze życie, lecz statystyczny człowiek zazwyczaj nie ma świadomości tego, jak są one zbudowane ani jak pracują te silniki.
Silniki elektryczne na prąd stały – co należy wiedzieć?
Zadaniem silników elektrycznych DC jest generowanie energii mechanicznej z elektrycznej. Ich nazwa zaznacza, że zasila je prąd, w którym zwrot i kierunek przepływu ładunków elektrycznych jest stały. Silniki tego rodzaju znane są od prawie dwustu lat i nie są dokonaniem jednej osoby. Do ich opracowania, późniejszych usprawnień i w efekcie ich wprowadzenia do ogólnego wykorzystania w przeróżnego rodzaju mechanizmach, przyczyniły się wynalazki i eksperymenty cenionych innowatorów połowy XIX wieku, takich jak m.in. Thomas Davenport, Michael Faraday oraz Gaston Planté. Silniki elektryczne na prąd stały składają się ze stojana, dwóch magnesów skierowanych do siebie biegunami różnoimiennymi, między którymi powstaje pole magnetyczne, wirnika, komutatora i szczotek. W dzisiejszych czasach na co dzień używane są też bezszczotkowe silniki prądu stałego (BLDC), które przede wszystkim z uwagi na brak tego cyklicznie ulegającego awarii elementu, są uznawane za bardziej wytrzymałe, bezpieczniejsze i są powszechnie cenione za bezgłośną pracę orazwysoką niezawodność.
Silniki na prąd stały to napęd wielu popularnych urządzeń
Stwierdzenie, że silniki elektryczne prądu stałego są stosowane w zasadzie wszędzie nie jest egzageracją. Jeśli posiadasz odtwarzacz DVD czy też korzystasz w notebooku z dysków HDD, to w ich napędach z pewnością wykorzystano silnik bezszczotkowy. Silniki elektrycznena prąd stały są modułem samochodzików oraz pociągów sterowanych zdalnie, a więc gadżetów, którymi bawiliśmy się w dzieciństwie i które zapewne sprezentujemy także naszym synom i córkom. Silniki tego rodzaju poruszają duże i mniejsze pompy hydrauliczne niezbędne w licznych branżach przemysłu, przykładowo budowlanej, wydobywczej bądź produkcyjnej. W nieodległej przyszłości, dzięki silnikom na prąd stały samochody elektryczne staną się powszechne, a już teraz te silniki usprawniają naszą mobilność, ponieważ to one napędzają popularne rowery elektryczne, hulajnogi oraz segwaye. Z silników na prąd stały korzystają też entuzjaści elektroniki do tworzenia autorskich zautomatyzowanych modeli z zakresu mechaniki i robotyki.
O ile silniki elektryczne na prąd stały o niedużej mocy bez trudu można nabyć w sklepach hobbystycznych czy z częściami elektronicznymi, to te do przemysłowego użytkowania osiągalne są na zamówienie tylko u dystrybutorów, oferujących specjalistyczne rozwiązania od najlepszych marek.
Lokalizacja firmy:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa
Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail:
[email protected]