Drzewa genealogiczne – potwierdzenie własnego pochodzenia

Wiedza o dziejów rodziny potrzebna jest do rozwoju poczucia własnej tożsamości. To na informacjach o przodkach tworzona jest świadomość własnego Ja. Znacznej części z nas całkowicie wystarczy wiedza o rodzinie , która przekazywana jest przez rodziców i dziadków. Ale nie brakuje jednak i takich, dla których jest to niewystarczające. W ich przypadku utworzenie drzewa genealogicznego jest idealnym rozwiązaniem.

Drzewa genealogiczne, czyli żmudna praca , która wymaga cierpliwości

Stworzenie drzewa genealogicznego rodziny – przede wszystkim takiego sięgającego kilka pokoleń do tyłu – bez wątpienia nie może być zaliczone do prostych. Wyszukiwanie dat czy miejsc przyjścia na świat oraz śmierci kolejnych krewnych pochłania naprawdę wiele pracy. Informacje odnaleźć można w trudno dostępnych archiwach miejskich oraz kartotekach parafialnych. Zazwyczaj można korzystać z nich bezpłatnie. Znajdują się jednak i takie miejsca, gdzie trzeba wnieść niemałą opłatę. Koszt wykonania drzewa genealogicznego uzależniony jest od ilości pokoleń, które zamierza się w nim ująć. Powinno się pamiętać, że cena poszukiwań może również wzrosnąć wraz z koniecznością odbywania podróży do następnych parafii oraz urzędów miejskich znajdujących się na terenie całego kraju. Rzadko wszak rodzina od od wieków zamieszkuje na terenie tego samego miasta.

Drzewa genealogiczne – z jakiego powodu warto je opracować?

Na wstępie wspomnieliśmy, że wiedza dotycząca własnych przodków jest pomocna do zbudowania poczucia swojej tożsamości. Umożliwia w pełni stanie się fragmentem małej wspólnoty, którą są najbliżsi. Sprawia to również, iż przestajemy czuć się samotni w dzisiejszym świecie. To z tych przyczyn aktualnie bardzo dużo osób decyduje się na opracowanie drzewa genealogicznego.