Po co robi się optymalizację strony dla urządzeń mobilnych

Powszechność urządzeń przenośnych sprawia, że webmasterzy z większą ochotą tworzą mobilne wersje stron. Jest to niezwykle ważne z uwagi na zwiększony ruch w Internecie pochodzący właśnie z urządzeń mobilnych. Zasada jest prosta: jeśli chcesz mieć jak najwięcej użytkowników musisz stworzyć im jak najwygodniejsze warunki korzystania z Twojej strony. Dlatego właśnie niezbędna jest optymalizacja dla urządzeń mobilnych.

Główne zasady optymalizacji strony dla urządzeń mobilnych

Jest kilka rzeczy, o których musimy pamiętać, przygotowując naszą stronę. Jeśli chcemy być przyjaźni dla osób korzystających z urządzeń mobilnych, która wpływa na to, czy nasza strona jest „mobile friendly”, przede wszystkim musimy zadbać o to, aby strona otwierała się we właściwy sposób na różnych ekranach. Warto także zapewnić jak najszybsze wyświetlanie się serwisu. Użytkownikom korzystającym ze smartfonów bądź z tabletów zależy przecież na szybkim dostępie do informacji. Kolejnym podstawowym, ale bardzo znaczącym elementem, jest przejrzystość. Projektując stronę z myślą o urządzeniach przenośnych musimy zwrócić uwagę na odpowiedni rozmiar wszystkich elementów oraz ich prawidłowe rozmieszczenie. Przydatne jest też korzystanie z informacji o lokalizacji użytkownika. Niech nasz portal wyświetla wiadomości o tym, co jest najbliżej użytkownika.

Optymalizacja dla urządzeń mobilnych – co rekomenduje Google

Pamiętanie o wymienionych wyżej zasadach na pewno przełoży się na zwiększenie ruchu na Twojej stronie. Osiągnąć to można na różne sposoby. Możemy zastosować na stronie zasady RWD (Responsive Web Design). Jest to rozwiązanie proponowane przez Google. W niektórych przypadkach nie jesteśmy w stanie zachować pełnej responsywności. Wtedy powinno się pomyśleć o stworzeniu oddzielnej, mobilnej wersji strony. Jest to wyjście gorsze o tyle, że wymaga zastosowania dodatkowego adresu URL. Jeśli nasza strona zaprojektowana jest np. na WordPressie, możemy po prostu skorzystać z odpowiednich wtyczek, które sprawią, że strona będzie we właściwy sposób wyświetlała się także na urządzeniach przenośnych. Optymalizacja strony dla urządzeń mobilnych, to obecnie niezbędny element projektowania stron.