Jakie zadanie pełni hydroizolacja fundamentów?

Stawiając na budowę jakiejkolwiek nieruchomości, należy pamiętać o wielu rodzajach prac. Do tych postrzeganych jako najważniejsze zaliczane są hydroizolacje fundamentów. Jest to na tyle znaczący etap prac, że najkorzystniej ich wykonanie zlecić profesjonalistom , którzy posiadają ogromne kwalifikacje oraz wieloletnie doświadczenie w tym zakresie.

Hydroizolacja fundamentów – dlaczego jest to tak znacząca sprawa?

Hydroizolacja fundamentów skutecznie ochrania budynek przed działaniem wody. Powinno się wiedzieć, że bezpośredni wpływ wody na fundamenty może znacząco obniżać właściwości termiczne obiektu. Pojawia się wtedy wyziębienie ścian, które są przez to znacznie bardziej podatne na atak grzybów wpływających niekorzystnie na organizm lokatorów. Teraz wykonywane są dwa rodzaje izolacji: przeciwwodna oraz przeciwwilgociowa. Izolacja przeciwwodna stosowana jest wówczas, gdy woda zalega w niewielkiej odległości od konstrukcji budynku. Jest doskonała również wtedy, gdy woda wywiera nacisk mający charakter hydrostatyczny na strukturę fundamentów. Izolacja przeciwwilgociowa natomiast gwarantuje kompleksową ochronę przed wpływem wody i wilgoci w sytuacji, gdy nie jest wywierane ciśnienie na poszczególne komponenty budowlane.

Hydroizolacja fundamentów – gdzie jest wykorzystywana

Hydroizolacje fundamentów wykonuje się na ten moment zarówno w budynkach mających charakter mieszalny, jak i w obiektach przemysłowych. Należy wiedzieć, że przy robieniu hydroizolacji fundamentów niezbędne jest osłonięcie obszarów trudno dostępnych. Zalicza się do nich narożniki, załamania oraz łączenia ścian. Z tego powodu wykonanie hydroizolacji wiąże się z koniecznością przygotowania oddzielnego planu prac. Realizację hydroizolacji najrozsądniej jest zlecić fachowcom, którzy posiadają tak kwalifikacje, jak i umiejętności praktyczne w tego rodzaju przedsięwzięciach. Tylko wtedy można być pewnym, że wszystko będzie zrobione tak, jak powinno, a sama izolacja bardzo dobrze wypełni swoją rolę.