Szalunki – niezastąpione w przemyśle budowlanym

Jeśli chcesz zamówić szalunki Kraków, koniecznie sprawdź sklep.abcszalunki.pl.

Szalunki, nazywane również deskowaniem, to tymczasowe konstrukcje umożliwiające stawianie murów budynków. Najczęściej wykorzystuje się je w przypadku wylewania ścian betonowych – wtenczas są one potrzebne do tego, żeby stosownie je ukształtować i zapobiec rozlewaniu się mieszanki. Poza tym szalunki stosuje się także w trakcie stawiania budynków murowanych, gdzie ich użycie umożliwia przygotowanie przelotów na bramy, drzwi oraz okna. W tym wpisie objaśniamy, z czego robi się dzisiejsze szalunki i jakim sposobem inwestorzy mogą je zdobyć.

Systemy szalunków

Klasycznym typem szalunków jest konstrukcja wykonana z desek drewnianych albo mocnych sklejek scalonych ze sobą gwoździami, którą można wykorzystać powtórnie po rozmontowaniu. Demontaż takich szalunków jest jednakże pracochłonny – większa część inwestorów oraz wykonawców decyduje się zatem na zastosowanie szalunków wielokrotnego wykorzystania – struktur przeznaczonych do błyskawicznego i łatwego rozkładania bądź składania. Tego rodzaju szalunki wykonuje się ze sklejki, metalu lub drewna, jak również łączyć w sobie dwa a nawet trzy materiały. Zazwyczaj jednak stosuje się sklejkę – przeważnie z takich gatunków drewna jak topola czy brzoza, a strukturę łączą narożniki, głowice ze stalowe lub aluminiowe, łączniki i belki.

Wynajem szalunków – dla kogo?

Podmioty na co dzień zajmujące się pracami murarskimi dysponują własnymi szalunkami. Inaczej jest jednakże w przypadku zespołów, które zwykle oferują inne usługi czy inwestorów, którzy planują planujących wznieść jeden obiekt. Nabycie wszelkich modułów koniecznych do wykonania szalunku byłoby całkowicie nierentowne . Znacznie ekonomiczniejszym rozwiązaniem będzie wynajem szalunków.

Lokalizacja firmy:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]