Rusztowanie to konstrukcja niezbędna na każdej budowie. Dzięki niej wznoszą się nowe domy, a te już istniejące są remontowane. Sprawdźmy zatem, jak zbudowane są rusztowania i kiedy wymagane jest ich zastosowanie.
Wynajem rusztowań – rusztowania systemowe, elewacyjne
Istnieje wiele wariantów rusztowań – m. in. ramowe, kozłowe, specjalne, elewacyjne. Składają się one ze stojących elementów, które łączą poziome drążki. Aby rusztowanie gwarantowało bezpieczeństwo oraz funkcjonalność, niezbędne są również komponenty takie jak podstawki śrubowe, stalowe ramy i rygle. Na tak wykonanej budowli układa się drewniane deski. Rusztowania wykonywane są z rozmaitych materiałów i przeznaczone są do różnych celów. Zazwyczaj wykorzystywane są w budownictwie, przy ich użyciu wykonywane są np. prace malarskie czy murarskie. Powszechnie używane są do modernizacji nieruchomości – kościołów, teatrów, bloków z wielkiej płyty, obiektów przeznaczenia publicznego. Używane są w branży energetycznej, przydają się też do renowacji kominów czy trybun. Poszczególne komponenty rusztowania zrobione są z aluminium i stali.
Wynajem rusztowań – zleć to fachowcom
Podczas prac budowlanych i remontowych najważniejsze jest bezpieczeństwo. Zwróćmy uwagę na to, że definicja rusztowania jest uregulowana polskim prawem – nakazują to normy BHP. Kiedy zatem planujemy prace remontowe, powinniśmy przekazać to doświadczonym firmom, które wynajmują rusztowania. W takim przypadku mamy pewność, że struktura będzie trwała oraz zgodna z normami. Montażem powinna podjąć się osoba odpowiednio przeszkolona. Na rynku funkcjonują firmy, które pożyczają, składają i rozbierają niezbędne moduły. Wycena usługi jest ustalana z klientem w oparciu o powierzchnię, okres dzierżawy, jak również zakres ewentualnych prac montażowych.