Badania operatorów i ich zastosowanie

Badania operatorów Bielsko - zajrzyj tutaj po więcej szczegółów o tych usługach

Badania psychologiczne większości z nas kojarzą się ze żmudną i bardzo wnikliwą rozmową prowadzoną przez psychologa, który zamierza poznać nasze rodzinne relacje. Jak się jednak okazuje badania te znajdują też zastosowanie między innymi podczas określania zdolności do pracy osób, które chciałyby wykonywać zawód operatora dźwigu lub innego rodzaju maszyny budowlanej.

Badania operatorów: o co w nich chodzi?

Badania psychologiczne osób obsługujących maszyny budowlane nie różnią się istotnie od tych, jakie zobowiązani są przejść zawodowi kierowcy. Obejmują więc skrupulatny wywiad zbierany przez psychologa, testy osobowościowe i temperamentalne, testy inteligencji oraz testy aparaturowe. Z całą pewnością testów nie powinno się bać. Do ich wypełnienia powinno się podejść otwarcie. Znaczenie ma szczerość i dokładność zaznaczanych odpowiedzi. Natomiast testy aparaturowe mają szczególne znaczenie w przypadku osób zamierzających pracować jako operator maszyn budowlanych. Dzięki nim ocenić można szybkość reakcji kandydata. Ustalając ją sprawdzamy, czy dana osoba będzie w stanie w odpowiednio szybki sposób reagować na dynamicznie pojawiające się w pracy sytuacje. Testy te oceniają także predyspozycje do widzenia przestrzennego, koncentracji uwagi i oceny prędkości obiektów pozostających w ruchu. Wszystko to ma w przypadku operatorów wózków, dźwigów i innych urządzeń bardzo duże znaczenie.

Badania operatorów: kto zajmuje się ich przeprowadzaniem?

Badania psychologiczne osób obsługujących maszyny budowlane może wykonać wyłącznie psycholog, który zdobył uprawnienia psychologa transportu, do czego konieczne jest odbycie uzupełniających studiów podyplomowych. Trzeba wiedzieć, że badanie psychotechniczne musi być co jakiś czas powtarzane. Należy tego pilnować, inaczej można utracić uprawnienia do wykonywania zawodu. Dbający o przestrzeganie przepisów pracodawca odsunie od pracy osobę, która nie ma aktualnych badań psychotechnicznych.

Lokalizacja firmy:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]