Badania psychologiczne kierowców – dla kierowców zawodowych i nie tylko

Na sytuację na szosach w szczególnym stopniu wpływają kwalifikacje obsługujących jeżdżące po nich samochody. Szczególnie ważne jest to dla kierowców profesjonalnych – na przykład taksówkarzy oraz kierowców TIR-ów i komunikacji miejskiej. W ich sytuacji ważne są zarówno kwalifikacje, jak i predyspozycje psychologiczne. Z tego powodu przedstawiciele takich zawodów w myśl prawa muszą w odpowiednim terminie zgłaszać się na badania psychologiczne kierowców. Dobrze więc napisać na ten temat kilka zdań. Jak często powinny być przeprowadzane? Na czym polegają tego typu badania psychotechniczne? I, co najważniejsze, jak należy się do nich przygotować?

ABC badań psychotechnicznych kierowców

Badania kierowców muszą być przeprowadzane co pięć lat. Ta reguła nie obowiązuje jednak specjalistów, którzy ukończyli 50 lat – muszą bowiem wykonywać je co 30 miesięcy. Badania psychologiczne kierowców przeprowadzane są przez psychologa w wyspecjalizowanej przychodni, który w pierwszej kolejności wykonuje badania osobowości. Mają one formę konwersacji z badanym, w trakcie której odpowiada on na pytania dotyczące zachowań w ekstremalnych sytuacjach. Następna część badań psychologicznych kierowców to test na inteligencję, zaś potem wykonywane są badania na odpowiednich maszynach, w czasie których sprawdzana jest podzielność uwagi, postrzeganie prędkości, umiejętność szybkiej reakcji czy widzenie w ciemności.

Jak podnieść szansę podczas badaniach psychotechnicznych kierowców?

Po ich przeprowadzeniu kierowca jest zapraszany na rozmowę z psychologiem, który w jej czasie informuje go, czy przeszedł badanie. Co ważne, powinniśmy wiedzieć, iż nie dla każdego ich efekty okażą się pozytywne. Szanse na szczęśliwe zakończenie badań psychologicznych kierowców możemy jednak nieco podnieść. Jak? W sieci znajdziemy różne opisy działania urządzeń, na których są wykonywane badania psychotechniczne – to świetne narzędzie, by wcześniej sprawdzić, jak one funkcjonują.

Lokalizacja firmy:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]