Okna zabytkowe – niepowtarzalna stolarka

Znajdź okna drewniane zabytkowe na www.oknostol.com.pl/okna/okna-zabytkowe/

Okna zabytkowe najczęściej prezentują się dużo lepiej niż te produkowane obecnie więc są niewątpliwą dekoracją obiektów. Względy estetyczne to oczywiście ich nie jedyna mocna strona, a na ich wartość w dużej mierze wpływa również wiek. Tak jak inne dobra zabytkowe, również okna muszą być konserwowane z poszanowaniem przepisów – ich renowacji nie powinniśmy wykonywać samodzielnie z zastosowaniem kupionych w sklepach surowców. Czym jednak wyróżniają się okna zabytkowe? Jak je restaurować? Kto ma uprawnienia, by wykonać te prace?

Okna zabytkowe – jak odróżnić

Okna zabytkowe zazwyczaj mają więcej dekoracji niż współczesne. Rzadko są również otwierane od góry, co powoduje, iż potrzebne stają się lufciki, dzięki którym możemy wentylować lokal. Okna zabytkowe, jak przed chwilą wspomnieliśmy, wykonane są zwykle z drewna – materiału, który ma sporo atutów, ale potrzebuje regularnych remontów, a oprócz tego nietrudno go zepsuć. Z tego względu tak istotne są kwalifikacje specjalistów konserwujących okna zabytkowe.

Renowacja okien zabytkowych

Okna zabytkowe zazwyczaj mają konstrukcję skrzynkową, która wymaga najwyższych umiejętności – ten rodzaj okna charakteryzuje się wszak użyciem różnych, obecnie już nieczęsto spotykanych, rozwiązań. W związku z tym, także najbardziej doświadczeni stolarze nie mogą remontować okien zabytkowych, jeżeli nie zdobyli dokumentów potwierdzających ich kwalifikacje, które zostały nadane przez odpowiedni organ – w przeciwnym razie zostaną na nich nałożone duże kary.

Lokalizacja firmy:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]