Osuszanie murów po zalaniu powierz profesjonalistom

Nawet gdy budynek ustawiony jest na terenie, gdzie wody gruntowe występują stosunkowo nisko, istnieje ryzyko, iż z czasem mury będzie penetrować woda. Może się to zdarzyć również niespodziewanie z powodu podtopienia lub w wyniku zalania przez zniszczoną instalację hydrauliczną, a nieraz pojawienie się wilgoci następuje stopniowo w efekcie błędnie wykonanej lub uszkodzonej hydroizolacji murów.

Osuszanie fundamentów – najpierw identyfikacja przyczyn

Zawilgocenie murów nie oznacza od razu, że dom nie nadaje się do zamieszkania. W pierwszej kolejności należy rozpocząć od zlokalizowania przyczyn tworzenia się wilgotnych zacieków. W pomieszczeniach takich jak kuchnie, niewietrzone piwnice i toalety wykwitająca na ścianach pleśń jest często efektem przecieków z nieszczelnego dachu albo tarasu lub skraplania się pary wodnej. Takie przypadki wymagają użycia jednego lub kilku rozwiązań: przywrócenia poprawnej wentylacji w pomieszczeniach, ogrzania ścian, ocieplenia murów, osuszania kondensacyjnego, zastosowania powłok paroszczelnych albo poziomych blokad przeciwwilgociowych. Niestety na obszarach, na których wody gruntowe sięgają wysoko i przenikają fundamenty oraz mury budowli lub gdy doszło do zalania w następstwie powodzi (ewentualnie silnych opadów atmosferycznych), osuszenie ścian stanowi już zadanie dla specjalistów z obszaru hydroizolacji.

Różne sposoby osuszania ścian

Profesjonaliści, którzy posiadają obszerne doświadczenie w osuszaniu murów zarówno budowli mieszkalnych, jak i przemysłowych, zaczynają swoją pracę od diagnozy źródła zawilgocenia i kondycji podmokłych murów. Jest to podstawa do wskazania odpowiednich sposobów i produktów służących do osuszenia. Zawilgocenie budowli ceglanej, której tynki pęcznieją i wykruszają się, a na ścianach tworzą się zacieki, prawdopodobnie spowodowane jest kapilarnym penetrowaniem wilgoci przez mury. Po nieizolowanych murach z cegły woda wspina się wysoko – czasami nawet na kilka metrów. Zdarza się to często, zwłaszcza w starych budynkach, jednakże można na to zaradzić odtwarzając hydroizolację poziomą ścian, która wstrzyma podnoszenie się wilgoci wzwyż. Następnym etapem, rzecz jasna po należytym przygotowaniu murów, jest pozbycie się grzybów i pleśni oraz nałożenie izolacji pionowej.

Sprawne osuszenie ścian polega nieraz odtworzenia hydroizolacji z zewnątrz. Zadaniem profesjonalnej ekipy jest wtedy odsłonięcie zewnętrznej części ścian fundamentowych, usunięcie zniszczonej izolacji bitumicznej, mat bentonitowych czy papy termozgrzewalnej, a następnie naniesienie izolacji pionowej mineralnej albo elastycznej. Często potrzebne będzie też naprawa łączenia izolacji murów z izolacją innych części budynków, jak płyty żelbetowe posadzkowe, dylatacje i przepusty rur.