Warsztaty z ochrony danych osobowych – kto powinien przejść?

Pierwszym oficjalnym dokumentem w naszym kraju, który dotyczył kwestii danych osobowych była Ustawa o Ochronie Danych Osobowych, która weszła w życie w 1997. Również dziś definiuje ona ten termin oraz omawia, jak powinniśmy ich używać. W myśl dokumentu dane osobowe to każde dane, jakie umożliwiają ustalenie tożsamości danego człowieka bez złożonych działań. Do danych osobowych zaliczyć możemy więc numer PESEL, adres czy imię i nazwisko, lecz też te określane jako dane wrażliwe – na przykład informacje o ewentualnych wyrokach, stanie zdrowia czy religii. O ich ochronę warto zatroszczyć się zwłaszcza dlatego, że dzięki globalnej sieci ich pozyskanie i przetwarzanie jest banalnie łatwe.

Do kogo są adresowane jest kurs z ochrony danych osobowych?

Dane osobowe posiadają wszelkiego rodzaju przedsiębiorstwa. Niektóre dysponują jedynie danymi ich pracowników, pozostałe zaś uzyskują dojście także do danych klientów. We wszystkich sytuacjach specjaliści, którzy mają z nimi styczność muszą przejść specjalne szkolenie z ochrony danych osobowych, dzięki któremu dowiedzą się, w jaki sposób zapewnić im ochronę. Okazuje się to naprawdę ważne, bowiem po zauważeniu błędów GIODO może zasądzić poważne kary – nie tylko finansowe, ale w najcięższych sytuacjach również więzienia.

Kurs z ochrony danych osobowych – przebieg

Kurs z ochrony danych osobowych jest skierowane do wszystkich specjalistów administrujących takimi informacjami – są to na przykład pracownicy archiwów, do spraw rekrutacji bądź sekretariatów. W jego koszty wliczone są także broszury dydaktyczne, dzięki którym uczestnicy szybciej przysposobią wiadomości. Po ukończeniu szkolenia, w czasie którego dowiedzą się, jak zagwarantować bezpieczeństwo danych, kursanci dostają specjalne świadectwa. Warsztaty z ochrony danych osobowych nie zajmują wiele czasu – zazwyczaj zamykane są tego samego dnia.