Ważne badania psychologiczne operatorów

Chcesz poznać więcej informacji o badaniach operatorów Bielsko Biała? Skieruj się na www.testypsychologiczne.com.pl.

Gdy wspomina się o badaniach psychotechnicznych i psychologicznych, zwykle kojarzymy z nimi kierowców, ale nie są oni jedyną grupą zawodową, która musi je zrobić. Konieczność ich wykonania taki prawo nakłada również na operatorów wózków, dźwigów, koparek i podobnych maszyn. Dlaczego jest taka konieczność i na czym badania te polegają?

Czy badania operatorów są konieczne?

Ustawa jasno wskazuje, jakie grupy zawodowe muszą wykonać badania psychologiczne i psychotechniczne. Są to przede wszystkim zawody, w których dobra sprawność psychofizyczna jest ważna dla bezpieczeństwa – samego pracownika i osób postronnych. Poza tym, jeśli chodzi o środowiska, w których korzysta się z maszyn budowlanych i dźwigów, dość często dochodzi w nich do wypadku, a duża część z nich spowodowana jest błędem człowieka, czyli brakiem koncentracji, złym widzeniem bądź nie dość szybką reakcją. Zdolności te zmniejszają się wraz z wiekiem, a także wskutek pracy w uciążliwych warunkach, a praca operatora do takiej należy, i z tego powodu przeprowadzanie tego rodzaju badań jest wymagane.

Jak przebiegają badania operatorów?

Badania, jakim poddaje się operatorów i kierowców, mają tę samą istotę. Kontroluje się głównie wzrok, nie tylko ogólnie, ale także jeśli chodzi o widzenie po zmierzchu i umiejętności wzrokowo – ruchowe, a także poziom koncentracji, prędkość reakcji i zdolność oceny odległości. Ważna jest także przerzutność uwagi. Badania wykonuje się, odpowiadając na pytania testowe NIE lub TAK, a także za pomocą specjalnej aparatury. Zwykle nie trwają one dłużej niż 30 minut.
Jeżeli chodzi o to, jak długo badania zachowują ważność, to jest to uzależnione głównie od wieku badanego. Zwykle są to trzy-cztery lata, a w przypadku osób powyżej pięćdziesięciu lat – jeden-dwa lata.

Lokalizacja firmy:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]