Zastanawiasz się czy wynająć detektywa? Dowiedz się więcej o jego pracy

Usługi prywatnych detektywów cieszą się rosnącą popularnością. Decydujemy się na na skorzystanie z ich oferty nie tylko w wypadku kłopotów rodzinnych. Ich usługi bywają przydatne również dla pracodawców – pozwalają np. zweryfikować czy zatrudniony będący na zwolnieniu lekarskim naprawdę nie jest w stanie pracować albo czy informacje zawarte przez niego w podaniu o pracę nie zostały zakłamane. Warto więc dowiedzieć się nieco na temat tego, jakie kwalifikacje powinien mieć prywatny detektyw i w rozwiązaniu których spraw może być pomocny.

Prywatny detektyw – niezbędna jest licencja

Nie każdy może wykonywać pracę prywatnego detektywa. Aby legalnie wykonywać ten zawód, trzeba dysponować odpowiednią licencją, którą otrzymuje się po zaliczeniu państwowego egzaminu. Wspomnijmy jeszcze, że osoby podchodzące do testu muszą też spełnić uprzednio określone wymagania. Najważniejsze z nich to posiadanie minimum średniego wykształcenia, świadectwa o nieposzlakowanej opinii wydanego przez komendanta miejskiego lub powiatowego Policji i obywatelstwa dowolnego z krajów należących UE. Wymogiem jest także niekaralność, a w przypadku byłych funkcjonariuszy Policji – brak zwolnienia dyscyplinarnego. Co istotne, osoby starające się o licencję prywatnego detektywa muszą ukończyć 21 lat.

W jakich przypadkach zwrócić się o pomoc detektywa?

Największa część zadań, realizowanych przez detektywów dotyczy wszelkiego typu kwestii rodzinnych. Do agencji detektywistycznej możemy zwrócić się między innymi gdy mamy podejrzenie, iż nasz małżonek nie jest wierny lub nie jesteśmy pewni, czy drugi rodzic dziecka należycie się nim opiekuje. Detektyw pomoże nam też ustalić faktyczną wysokość zarobków byłego małżonka, co bywa bardzo przydatne podczas spraw mających ustalić wysokość zasądzonych alimentów.