Blizny na rogówce – czy można je usunąć?

Jeśli jesteś zainteresowany likwidacją blizn rogówki, koniecznie kliknij tu.

Oko to wrażliwy element ciała i w każdej chwili można je uszkodzić. W następstwie różnych zapaleń lub urazów na powierzchni rogówki często powstają blizny, które w bardziej lub mniej rzutują na jakość widzenia. Blizny rogówki można na szczęście usunąć, korzystając z osiągnięć laserowej korekty wzroku.

Symptomy wskazujące na utworzenie się blizn na rogówce

Rogówka jest wypukłą, zewnętrzną powłoką oka, która je ochrania, a w tym samym czasie kontroluje sposób, w jaki światło dociera się do wewnętrznych warstw. Jest nietransparentna, nieunaczyniona, jak również bardzo plastyczna i chociaż najczęściej drobne jej otarcia wygajają się samoistnie, nierzadko tworzą się zbliznowacenia, także na skutek naszej nieostrożności. Co może być przyczyną powstawania blizn rogówkowych? Mogą być one zwykle rezultatem przedostania się do oka ciała obcego, rozmaitych chorób (przykładowo kiły) lub urazów mechanicznych jak skaleczenia, oparzenia czy zadrapania. Ale blizny rogówki mogą powstać także w wyniku niedbałego zakładania soczewek korekcyjnych. Oprócz zauważalnego pogorszenia się wzroku, o występowaniu blizn na rogówce sygnalizuje kilka innych objawów, jak przykładowo uczucie bólu gałki ocznej, nadwrażliwość na światło czy puchnięcie powiek, więc jeżeli ich doświadczasz warto bezzwłocznie pomyśleć o konsultacji z okulistą. W trakcie drobiazgowego badania ustali on wielkość, umiejscowienie oraz głębokość blizn, a także poinformuje o opcjach ich leczenia.

Zabieg metodą PTK – likwidacja blizn rogówki

Najpopularniejszą współcześnie procedurą likwidowania blizn rogówki jest zabieg PTK, wykonywany w większości klinik, zajmujących się korektą wad wzroku. Zabieg metodą PTK umożliwia likwidację zarówno blizn w peryferyjnej, jak i centralnej części rogówki. Z PTK korzysta się się też podczas leczenia innych wad tej części oka. Blizny niweluje się poprzez odparowanie przy użyciu wiązki lasera zewnętrznej powłoki tkanki rogówki. Ten zaledwie kilkuminutowy zabieg nie wymaga całkowitej anestezji, wystarczy miejscowe znieczulenie gałki ocznej, które aplikuje się środkiem w kroplach wprost na powierzchnię rogówki. Po zabiegu przez okres paru tygodni trzeba nie przemęczać oka, stosować się dokładnie do zaleceń lekarskich i systematycznie pojawiać się na kontroli w wyznaczonym czasie.

Lokalizacja firmy:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]