Chirurgia stomatologiczna – leczenie bez bólu i komplikacji

Nie wszystkie schorzenia zębów i dziąseł mogą być wyleczone w trakcie standardowych zabiegów stomatologicznych. Jeśli te metody terapii okazują się bezskuteczne, dentysta podejmuje decyzję o zainicjowaniu leczenia z wykorzystaniem technik chirurgii stomatologicznej. Chociaż to określenie dla wielu pacjentów brzmi przerażająco, to współczesna medycyna dysponuje technologiami i środkami, które powodują, że nawet bardzo skomplikowane zabiegi są dla pacjenta zupełnie bezbolesne, a powikłania należą do rzadkości.

Jakie zabiegi przeprowadzi chirurg stomatolog?

Do zabiegów często prowadzonych przez chirurga dentystycznego należą ekstrakcje zębów oraz usunięcie ich części (przykładowo całych korzeni lub wierzchołków korzeni). Te zabiegi wykonuje się, jeśli zęby są w złym stanie – zazwyczaj na skutek postępującej próchnicy lub często powracających stanów zapalnych. Dentysta chirurg zajmuje się oprócz tego podcinaniem wędzidełka, jak również zabiegami mającymi na celu odbudowę różnych części przyzębia – np. sterowaną regeneracją tkanek miękkich i kości. Do chirurga dentysty należy ponadto zgłosić się, aby przygotować jamę ustną do założenia protezy.

Chirurg stomatolog zadba o skuteczne znieczulenie

Zabiegi, na których skupia się chirurgia stomatologiczna jeszcze kilkanaście lat temu mogły wiązać się z odczuwaniem bólu. Obecnie jednakże dostępne są środki, skutecznie eliminujące nieprzyjemne doznania. Oprócz tego pacjenci, którzy przeraźliwie boją się fotela dentystycznego, mogą skorzystać z pomocniczych leków uspokajających, a nawet poprosić o wykonanie zabiegu w stanie całkowitej narkozy.