Endodoncja mikroskopowa – leczenie kanałowe nowoczesnym sprzętem

Zaawansowana próchnica, złamanie zęba, zapalenie miazgi, martwica lub konieczność przygotowania korzenia do protezy – te stany łączy fakt, że z reguły w ich przypadku sięga się po leczenie kanałowe. Choć nazwa ta u niektórych pacjentów wywołuje ciarki, w rzeczywistości nie należy się obawiać tej terapii. Obecnie stomatologia dysponuje nowoczesnym wyposażeniem i skutecznymi środkami znieczulającymi, które pozwalają na leczenie także największych ubytków bez obawy przed bólem.

Jak przebiega leczenie kanałowe?

Pierwszy etap leczenia kanałowego to otworzenie kanałów zęba i pozbycie się z niego zmienionej chorobowo miazgi. W jej skład wchodzą nerw oraz naczynia krwionośne, toteż leczenie kanałowe wymaga użycia bardzo efektywnego środka znieczulającego. W następnej kolejności przeprowadza się dezynfekcję kanału, oczyszczającą go ze wszystkich chorobotwórczych bakterii. Na koniec napełnia się kanał zębowy ceramiką, cementem szkło-jonomerowym, materiałem kompozytowym lub metalem szlachetnym.

Wybierz dobrego dentystę do wykonania leczenia kanałowego?

Endodoncja, bowiem tak brzmi medyczna nazwa leczenia kanałowego, to jeden z bardziej skomplikowanych zabiegów przeprowadzanych w gabinecie stomatologicznym. Warto zatem wybrać dobrego stomatologa, który go zrealizuje. Gwarancją tego, iż zabieg będzie skuteczny są możliwości, jakie daje nam endodoncja mikroskopowa. Technika ta polega na wprowadzeniu w kanał miniaturowego mikroskopu przekazującego obraz do monitora. Stomatologia mikroskopowa pozwala lekarzowi na precyzyjne oczyszczenie, a następnie dokładne wypełnienie kanału, co spowoduje, że dalsze zabiegi nie będą już konieczne.