Implanty zębowe to najlepsza metoda na uzupełnienie ubytków w uzębieniu. Sprawdzą się zarówno gdy brak nam jednego zęba, jak i ogólnego bezzębia. Ich najważniejszymi atutami są względnie łatwa pielęgnacja i naturalny wygląd – implant zęba, a dokładniej jego korona, wygląda tak samo jak naturalny ząb. Ich zakładanie jest też mniej uciążliwe dla pacjenta niż założenie mostu czy pełnej protezy – nie ma konieczności szlifowania sąsiednich zębów. Warto dowiedzieć się więcej o tym, jak wygląda ten zabieg i jakie kroki trzeba przed nim podjąć.
Implanty zębów – kolejne kroki terapii
Zabieg wszczepienia implantów stomatologicznych zaczyna się od podania pacjentowi znieczulenia. Poza nim istotne jest także odpowiednie nastawienie i opanowanie strachu. W następnej kolejności dentysta dokonuje nacięcia dziąsła. To pozwala na dotarcie do kości i uformowanie w niej miejsca na implant. W tym celu stosuje się metody piezochirurgii oraz odpowiednio dobrane wiertła. To najtrudniejszy etap zabiegu – chirurg stomatologiczny musi wykazać się precyzją i wyczuciem. Dokładność istotna jest też przy umieszczeniu implantu zębowego w kości. Gdy ten znajdzie się na swoim miejscu, lekarzowi pozostaje jedynie zszyć dziąsło pacjenta.
Implanty zębowe a lęk przed odczuciem bólu
Myśl o założeniu implantu zębowego rodzi u części osób strach przed możliwym dotkliwym bólem doświadczanym w trakcie zabiegu i bezpośrednio po nim. Szczęśliwie niepokój ten jest zupełnie bezpodstawny. Obecnie implantologia korzysta z niezmiernie wydajnych środków przeciwbólowych, zapewniających pacjentowi pełen komfort na fotelu stomatologicznym. Osoby wyjątkowo czuli na ból mogą ponadto skorzystać z płytkiego znieczulenia ogólnego, które całkowicie wyeliminuje problem strachu przed leczeniem stomatologicznym.