Jak wygląda zabieg z użyciem lasera frakcyjnego?

Blizny poparzeniowe czy rozstępy to znamiona, których niekiedy nie da się schować. Nieraz są powodem braku pewności siebie, co może silnie wpływać na nasze życie. Do ich likwidacji w medycynie XXI w. wykorzystuje się laser frakcyjny, dzięki któremu można odbudować i wygładzić skórę.

Laser frakcyjny – redukcja zmarszczek i nie tylko

Laser frakcyjny wykorzystuje się w medycynie estetycznej w bardzo dużym zakresie, na przykład do redukcji zmarszczek w okolicach oczu, zamykania rozszerzonych porów czy usuwania dyschromii skórnych oraz blizn poparzeniowych. Terapii laserem frakcyjnym można zatem poddać wiele części ciała: ramiona, twarz, szyję i dekolt, a nawet plecy. Warto jednakże zaznaczyć, iż są pewne przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegów laserem frakcyjnym – nie przeprowadza się ich u kobiet w ciąży oraz osób, u których rozpoznano raka skóry. Należy mieć też racjonalne nadzieje w stosunku do terapii laserem frakcyjnym – nie każdą zmarszczkę uda się całkowicie zlikwidować, tak samo jest z rozstępami i bliznami. Pacjent musi być również świadomy, że o ile likwidacja blizn oraz rozstępów laserem frakcyjnym daje trwałe skutki, to już lifting laserowy na długi czas odnawia skórę, jednak nie potrafi zahamować procesu starzenia.

Działanie lasera frakcyjnego – waporyzacja wody w skórze

W czasie zabiegu wiązka lasera frakcyjnego tworzy tysiące mikroskopijnych punkcji, na skutek czego odparowuje wilgoć w tkance skórnej. Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym, aczkolwiek w jego trakcie pacjent może nadal odczuwać szczypanie skóry. Zastosowanie lasera pobudza wytwarzanie kolagenu w skórze, co następnie ją wygładza, odmładza i ujędrnia. Rezultaty można ujrzeć już po pierwszym zabiegu, choć w większości przypadku do wyraźnej eliminacji zmarszczek i rozstępów nieodzowne jest powtórzenie terapii jeszcze 2-3 razy z zachowaniem kilkutygodniowych odstępów niezbędnych do regeneracji skóry, gdyż okres odnowy tkanki po zabiegu laserem trwa od 9 do 12 dni. Bezpośrednio po zabiegu powinno się w specjalny sposób troszczyć się o skórę, a o wszelakich wytycznych poinstruuje pacjenta lekarz specjalista.