Usuwanie zmarszczek mimicznych – jak je zredukować?

Proces starzenia się skóry jest nieuchronny, a rozpoczyna się przeważnie gdy ukończymy ukończymy dwudziesty piąty życia. Istnieją jednak metody, które pozwalają opóźnić pierwsze symptomy starzenia. Jak zatem wygląda zabieg usuwania zmarszczek kwasem hialuronowym w klinice medycyny estetycznej?

Wypełnienie kwasem hialuronowym – skuteczna metoda likwidacji zmarszczek

Tworzenie się zmarszczek na skórze jest związane ze stratą elastyny i kolagenu w tkance – włókien odpowiadających za jej elastyczność oraz promienny wygląd. Z wiekiem skład cery się zmienia, a białek tych zwyczajnie ubywa. Do tworzenia się zmarszczek przyczynia się także tryb życia – brak regularnej pielęgnacji cery, palenie papierosów czy nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne. Osoby z cerą mającą tendencję do przesuszania się prędzej dostrzegają pierwsze zmarszczki, także te mimiczne. Współczesna medycyna estetyczna zna jednakże sporo metod redukcji zmarszczek. Jedną z najbardziej skutecznych jest wolumetria, czyli wypełnianie kwasem hialuronowym. Kwas ten to substancja występująca naturalnie w organizmach żywych i odpowiada za związanie cząsteczek H2O w tkance skórnej, a więc także ma ogromny wpływ na jej elastyczność. Usuwanie zmarszczek kwasem hialuronowym polega na zaaplikowaniu kwasu w formie iniekcji. Skutkiem wstrzykiwania kwasu jest przywrócenie skórze młodego wyglądu, a także wymodelowanie rysów twarzy.

Wygładzanie i wypełnianie – różne metody usuwania zmarszczek mimicznych

Tworzenie się zmarszczek mimicznych można zredukować również z użyciem toksyny botulinowej – substancji, która blokuje nadmierne napięcie i skurcze mięśni. Za sprawą jej działania cera wygładza się, a zmarszczki oraz bruzdy przestają być dostrzegalne. Botoks stosuje się m.in. do likwidacji zmarszczek na czole, a także kurzych łapek. Czy istnieją jakieś różnice między botoksem a kwasem hialuronowym? Tak. Kwas to wypełniacz i służy np. do wypełniania linii marionetki bądź bruzd nosowo-wargowych oraz modelowania ust. Z kolei botoks rekomenduje się do redukcji zmarszczek w górnych obszarach twarzy. Czy istnieją przeciwwskazania do dopuszczenia do zabiegu likwidacji zmarszczek? W przypadku obu tych substancji jest to ciąża i karmienie piersią. Botoksu nie wstrzykuje się też osobom nadwrażliwym na tę neurotoksynę oraz z dysfunkcjami przekaźnictwa nerwowo-mięśniowego. Kwasu hialuronowego natomiast nie rekomenduje się aplikować osobom cierpiącym na schorzenia z kręgu kolagenoz i przy stanach zapalnych.