Jeśli chcesz kupić banknoty polskie kolekcjonerskie, koniecznie sprawdź https://goldbroker.pl/banknoty-kolekcjonerskie/.
Kiedy słyszymy o kolekcjonerstwie, jednym z natychmiastowych skojarzeń obok bibliofilstwa oraz filatelistyki jest numizmatyka. Jednak monety to nie jedyne środki pieniężne, którymi pasjonują się zbieracze. W połowie ubiegłego wieku rozwinęła się notafillia, która zajmuje się badaniem oraz kolekcjonowaniem banknotów i innych pieniędzy zastępczych.
Dzieje banknotów i z jakiego powodu je zbieramy?
Pierwowzory papierowych środków pieniężnych nie powstały na Starym Kontynencie, lecz w Chinach. Pierwotna ich wersja, zbliżona w swoim zastosowaniu raczej do teraźniejszych weksli, pojawiła się około 2200 lat temu za czasów Dynastii Han i wykonana była ze skóry. Banknoty w formie w jakiej funkcjonują obecnie kształtowały się natomiast od VII do XII w. w czasie władzy Dynastii Tang i Dynastii Song. Służyły jako ułatwienie dla handlarzy, gdyż zwalniały ich od przymusu podróżowania na dalekie dystanse z dodatkowym ciężarem w formie monet. Mieszkańcy Europy pierwszy raz usłyszeli o papierowej walucie z opowieści legendarnych podróżników z XIII w., m.in. Marco Polo, jednak w krajach europejskich zaczęto ich używać powszechnie między XVII a XVIII w. Sukcesywnie tę metodę rozliczenia zobowiązań zaakceptowano wszędzie. Dopiero w XXI w. gotówka jest wypierana przez coraz wygodniejszą bankowość elektroniczną. Stąd też może wzięło się coraz szersze zainteresowanie banknotami jako przedmiotami kolekcjonerskimi, jako że nie tylko mają one walory historyczne, lecz także artystyczną – od wieków przecież imponują drobiazgowym wzornictwem.
Banknoty kolekcjonerskie upamietniają istotne osoby i zdarzenia
Kolekcjonerzy banknotów, podobnie jak nimizmatycy, gromadzą głównie banknoty obiegowe ze wszystkich państw świata. Są one całkiem łatwo dostępne, lecz koszt ich kupna zdarza się znaczny – wszystko zależne jest od ich stanu oraz daty emisji. Odrębną kategorią banknotów są banknoty kolekcjonerskie, wypuszczane w limitowanym nakładzie, głównie w celu upamiętnienia historycznych wydarzeń czy sławnych osobistości ze świata kultury, nauki i polityki. W Polsce banknoty kolekcjonerskie o nominałach 10, 20 oraz 50 zł emituje NBP. Celebrują one między innymi 90 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości (nominał 10 zł) czy 600. rocznicę narodzin Jana Długosza nominał 20 zł). Ciekawostką jest, iż poza olśniewającymi motywami graficznymi, banknoty kolekcjonerskie mają podobne zabezpieczenia jak banknoty obiegowe, takie jak elementy wypukłe dla osób niewidomych, znaki wodne i nitki zabezpieczające, zmienne optycznie farby.
Lokalizacja firmy:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa
Mob.: +48 880 555 111
E-mail:
[email protected]