Dowiedz się, gdzie zamówić palcaty.
Zamawiając odzież jeździecką należy pamiętać o zaopatrzeniu się również w istotne przybory. Zarówno podczas jazdy rekreacyjnej, turniejów czy w czasie poskramiania konia, nieodzowne będzie stosowanie palcatów i batów jeździeckich.
Baty i palcaty – różnice
Jest kilka wariantów batów jeździeckich: baty do lonżowania, powożeniowe, ujeżdzeniowe i palcaty skokowe. Przeważnie korzysta się z:
– bat do lonżowania – ma zwykle minimum 160 a maksimum 200 centymetrów długości i służy do nakłonienia zwierzęcia do nieprzerwanego chodu do przodu, zatrzymania konia albo zwrócenia jego uwagi. Przy jego użyciu trener kontroluje konia, jednocześnie pozostając w bezpiecznym dystansie od zwierzęcia. Obecnie baty do lonżowania wytwarzane są głównie z włókna szklanego i mają antypoślizgową rączkę, która sprawia, że mocno trzyma się dłoni w każdych warunkach. Najczęściej są składane, jednakże można kupić również modele jednoczęściowe.
– bat ujeżdżeniowy – jest o wiele krótszy (ma zwykle od 90 do 140 centymetrów) i kończy się sznureczkiem. Korzysta się z niego w trakcie treningu, sporadycznie w jeździe rekreacyjnej. Należy zaakcentować, iż używa się go tylko wówczas, gdy dżokej nie może wyegzekwować od konia preferowanego zachowania za pomocą bodźców dawanych nogą albo dłonią.
– palcat skokowy – zwyczajowo nazywany też szpicrutą, to najkrótszy typ bata – ma długość około 60 maksymalnie 75 cm. Kończy się przeważnie klapką ze skóry, której dźwięk dyscyplinuje zwierzę oraz zmusza je do określonego zachowania. Palcatem uderza się delikatnie konia w łopatkę, co wyjaśnia, dlaczego jest on tak krótki.
Kiedy uderzenie palcatem lub batem jest zbyt silne?
Palcatów i batów niezmiernie łatwo nadużyć, skutkiem tego powinno się zawsze stosować je z rozwagą. Za mocne uderzenie może spowodować, że zamiast wykonać polecenie koń będzie bardziej agresywny albo zacznie asocjować daną przeszkodę z uczuciem cierpienia. Jeżeli bat lub palcat zostawił ślad na sierści zwierzęcia to znak, że jeździec uderzył niewątpliwie zbyt mocno.
Podczas jazdy baty oraz palcaty chwytamy w ten sposób, żeby były ułożone wzdłuż wodzów. Jeżeli rączka zakończona jest pętlą, nie powinno się zakładać jej aż do przegubu dłoni, gdyż w przypadku potencjalnego upadku dżokej mógłby się zranić.
Lokalizacja firmy:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków
Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail:
[email protected]