Bezpieczne jazda autem w zimie – łańcuchy śnieżne

Jeśli chcesz zamówić łańcuchy na koła, powinieneś odwiedzić tę stronę.

Łańcuchy na koła znacznie poprawiają przyczepność samochodu w ekstremalnych warunkach – na oblodzonych i ośnieżonych drogach, zwłaszcza na spadzistych podjazdach. W niektórych krajach muszą one zawsze znajdywać się w bagażniku każdego samochodu przez cały rok (tak jest m.in. w Turcji, Bułgarii i Norwegii), w pozostałych zaś są one niezbędnym elementem wyposażenia auta tylko w sezonie zimowym (takie przepisy obowiązują na przykład we Włoszech, w Hiszpanii, Polsce i Niemczech). Jak zatem modele łańcuchów samochodowych znajdziemy?

Rodzaje łańcuchów na koła

Łańcuchy samochodowe klasyfikujemy przede wszystkim mając na uwadze ich przeznaczenie. Odróżniamy modele skonstruowane z myślą o stosowaniu w samochodach terenowych, ciężarowych, dostawczych i osobowych, a także w autobusach. Łańcuchy różnią się również mocowaniem, które powinno być dostosowane do rodzaju felgi, wzorem zaplotu oraz grubością i przekrojem ogniwa (najczęściej jest to kształt rombowy ukośny). Rozmaite są także materiały, z których produkuje się łańcuchy samochodowe. Obecnie producenci używają głównie stali manganowej lub tytanowej.

Jazda z łańcuchami samochodowymi

Zakładanie łańcuchów samochodowych wymaga pewnych umiejętności i początkowo może być przyczyną znacznego stresu. By go uniknąć, należy potrenować tę czynność na placu manewrowym lub w garażu. Z kolei prowadzenie samochodu z łańcuchami wymaga nieco odmiennej techniki. Należy wystrzegać się buksowania kół, przekraczania prędkości 50 km/h i jazdy po odśnieżonych drogach. Korzystając z łańcuchów na koła, trzeba też obowiązkowo sprawdzać ich napięcie oraz ułożenie – tym sposobem unikniemy ich przedwczesnego zużycia i tym samym wydłużymy okres ich użytkowania.

Lokalizacja firmy:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]