Domowe kiszonki – czy kisi się tylko warzywa?

Jeśli potrzebujesz kiszonki, koniecznie sprawdź artmankiszonki.pl.

Kiszonki są tak głęboko zakorzenione w polskiej kuchni, że sądzimy, iż jest to głównie słowiański smakołyk, sporadycznie przyrządzany w pozostałych regionach świata. Jednak kiszone przetwory z warzyw znane są nie tylko w Europie, ale również w Azji oraz w Ameryce Południowej i Północnej.

Kiszonki znane są ze swoich aspektów prozdrowotnych

Według historyków proces zabezpieczenia pożywienia poprzez ich przechowywanie w soli, w solance lub w roztworze octu, znany jest ludziom od przeszło czterech tysiącleci. Technika ta prawdopodobnie nie wywodzi się nawet z Europy, a z terytoriów dawnej Mezopotamii. Żywność poddana fermentacji z pomocą bakterii kwasu mlekowego nie psuje się, bowiem niska kwasowość roztworu, w którym jest ona zanurzona, hamuje rozmnażanie się bakterii gnilnych. Kilka wieków wstecz była to najlepsza metoda, żeby zwiększyć okres przydatności do spożycia mięsa, warzyw oraz ryb nawet o kilka miesięcy. W związku z tym wynikła tradycja produkowania m.in. kiszonych przetworów z warzyw z myślą o zimie oraz wczesnej wiośnie. Kwaszonki od zawsze słyną z właściwości prozdrowotnych, co naturalnie nie jest przesadzone. Wyróżniają się one np. sporą zawartością witaminy C, stąd też marynarze statków, które zaopatrzone zostały w kwaszonki, rzadziej cierpieli z powodu cyngi. Co interesujące, w naszym języku kwaszone przetwory warzywne określa się na co dzień “kiszonkami”, z kolei kiszonka to… pasza objętościowa dla zwierząt np z kapusty bądź bobiku.

Smak kiszonek warzywnych bywa inny w rozmaitych krajach świata

Najczęściej spotykanym warzywem kiszonym jest ogórek, który jest używany w kuchni generalnie na całym świecie, również w Kanadzie i w Stanach zjednoczonych Ameryki Północnej, gdzie ten typ przetworów warzywnych nie jest nazbyt popularna. Natomiast ogórki kwaszone są tam bodajże niezwykle lubianym składnikiem kanapek, hot-dogów i hamburgerów. Nad Wisłą prócz ogórka, równie popularne są kwaszona kapusta i buraki, które wykorzystuje się do przyrządzania surówek oraz zup. Ale nie tylko te warzywa można kisić. W innych krajach świata kisi się m.in. fasolkę szparagową, brokuły, jak również owoce (przykładowo cytryny).

Solanka i ocet wpływają na teksturę oraz smak warzyw, dodając im chrupkości i kwaśności. Kwaszonki nie tylko z warzyw, z biegiem lat stały się podstawą albo ważnym dodatkiem do tysięcy dań regionalnych. Warto wiedzieć, że smak kiszonek może być inny w oddalonych od siebie krajach świata, ponieważ jest on zależny od dodawanych do zalewy dodatków, z których korzysta się w procesie kwaszenia. W związku z tym ogórek przygotowany podług standardowego polskiego przepisu, nie będzie smakował podobnie jak ten zakiszony np. w Japonii.

Lokalizacja firmy:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]