Konopie siewne i susz konopny CBD coraz popularniejsze nad Wisłą

W sklepach konopnych, prócz szeroko wykorzystywanych olejków CBD, można zamówić również susz. Licznym klientom nazwa oraz wygląd tego wyrobu błyskawicznie przywodzi na myśl zakazaną prawem roślinę psychoaktywną. Tymczasem susz konopny dopuszczony do sprzedaży w naszym kraju, podobnie jak oleje, zawiera przede wszystkim CBD, nie zaś THC (stężenie tego związku – według polskich przepisów – nie może być wyższe niż 0,2%).

Kto może produkować susz konopny w nad Wisłą?

Susz konopny powstaje z liści i kwiatów konopi, zaaprobowanych do legalnej hodowli. Do 2020 r. w Polsce zarejestrowanych zostało aż dziewięć gatunków takich konopi przemysłowych (to między innymi konopie Białobrzeskie, Sofia i Tygra), a sama ich hodowla spotyka się z coraz szerszym zainteresowaniem pośród polskich rolników, niejednokrotnie stając się istotnym źródłem ich utrzymania.

W Polsce konopie siewne uprawia się na potrzeby licznych sektorów przemysłu, np. celulozowo-papierniczego czy materiałów budowlanych, niemniej jednak podlega to urzędowej kontroli, co oznacza, że inwestor albo rolnik chcący przystąpić do ich wysiewu musi w pierwszej kolejności pozyskać odpowiednie zezwolenie z urzędu miasta bądź gminy. Co więcej, przetwarzanie konopi włóknistych możliwe jest wyłącznie po otrzymaniu zgody właściwego terytorialnie marszałka województwa. Zaletą konopi włóknistych jest to, że można hodować je na uprawach wewnętrznych, jak i outdoorowych, ale również i na konsolidujących oba te światy uprawach szklarniowych (greenhouse).

Charakterystyka oraz wykorzystanie suszu konopnego

Dlaczego produkcja suszu konopnego staje się popularna w naszym kraju? Kwiaty i liście konopi włóknistych, z których wytwarza się susz konopny, zawierają nie tylko liczne kannabinoidy (CBC czy CBN), ale także terpeny (jak przykładowo Mircen oraz Pinen), które nadają każdej ich odmianie łatwo wyczuwalny, jedyny w swoim rodzaju zapach. Terpeny zawarte w kwiatach konopi włóknistych używane są w licznych produktach kosmetycznych i spożywczych.

Ogólnie uważa się, że kannabinoidy mają rozległe oddziaływanie na organizm człowieka, a dzięki temu, iż nie są substancją psychoaktywną, susz konopny, który je zawiera, można użyć jako dodatek do terapii wspomagający zmagania z napadami lękowymi, reumatyzmem, bólami głowy czy niektórymi chorobami układu nerwowego, jak np. ALS. Wiele danych o działaniu, jak również dawkowaniu tych substancji, można znaleźć między innymi w artykułach medycznych upublicznionych w bibliotece National Institutes of Health, czyli Amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia.