Ile razy wyobrażaliśmy sobie tę scenę – radosna para z kubkiem gorącej kawy w rękach grzeje się przy płomieniach kominka. Zwłaszcza w chłodne miesiące mieszkańcy blokowisk zazdroszczą możliwości montażu kominka tym, którzy mają dom jednorodzinny. To prawda, iż standardowego kominka nie założymy w mieszkaniu, niemniej jednak możemy zaopatrzyć się w biokominek!
Najważniejsze atuty eko kominków i ich rodzaje
Eko kominek, czyli tzw. biokominek, charakteryzuje się tym, iż zamontujemy go w każdym pomieszczeniu. Nie wymaga on stworzenia komina wentylacyjnego, kluczowe jest natomiast, żeby powierzchnia w którym będzie założony eko kominek wyróżniała się prawidłową rotację powietrza. Zabroniony jest jego montaż w lokalach absolutnie szczelnych. Ogromnym walorem eko kominka jest jego ascetyczna konstrukcja (to wszak zaledwie obudowa i palenisko) oraz relatywna lekkość. Przeważnie wykonany jest ze stali nierdzewnej, ale można zakupić także modele z obudową kamienną czy też ze szkła. Niektóre biokominki są wolnostojące, co daje możliwość dowolnego ich przenoszenia, np. wtedy gdy postanowimy dokonać zmiany wystroju wnętrza. W ciągu minionych kilku lat moda na biokominki tak szeroko rozwinęła te produkty, że obecnie nietrudno dobrać jakiś jego wariant do każdego stylu mieszkania. W sklepach internetowych oraz stacjonarnych kupimy modele biokominków wiszących, wolnostojących lub narożnych. Spotkamy warianty biokominków bez szyby lub z szybą, a także biokominki zewnętrzne, zaprojektowane do ustawiania na werandzie, tarasie, w ogrodzie, na balkonie czy też w altanach, które można użyć również jako element dekoracyjny ogródka hotelu czy restauracji.
Biokominek – ciepło bez popiołu oraz dymu
W biokominkach nie spala ani węgla ani drewna, dlatego nie produkuje on dymu. Podczas spalania bioetanolu, który jest biopaliwem, tworzy się jedynie para wodna oraz dwutlenek węgla (stąd nadmieniony wcześniej warunek zagwarantowania poprawnej cyrkulacji powietrza w pomieszczeniu). Specyficzną cechą ciekłego paliwa jest też to, że po zakończeniu procesu spalania nie ma potrzeby czyszczenia paleniska z popiołu ani z sadzy. Nie osadzają się one zatem na meblach bądź sprzętach domowych, bowiem biopaliwo spala się praktycznie w całości. Biokominki są przyjazne dla środowiska – wypalanie bioetanolu nie wytwarza żadnych związków toksycznych. Minusem dla poniektórych jest to, iż eko kominki dają mniej ciepła niż klasyczne kominki, aczkolwiek ich atuty, zwłaszcza opcja zainstalowania ich w bloku i wysokie walory aranżacyjne, przeważają.