Zdrowa żywność z upraw ekologicznych – kupuj tę z certyfikatem

Jeśli szukasz żywności nieprzetworzonej, koniecznie wejdź na artmankiszonki.pl.

Od szybkiego rozkwitu branży żywieniowej, który obserwujemy od początku XX wieku, artykuły spożywane przez nas codziennie zaczęto często nasycać przeróżnymi substancjami wydłużającymi ich świeżość. Lecz razem z rosnącą wiedzą nabywców odnośnie tego, co konsumują i jakie może to wywoływać konsekwencje dla ich samopoczucia, ostatnimi czasy coraz chętniej szukają oni produktów wytworzonych z żywności ekologicznej.

Atuty żywności eko

Aby jakiś wyrób sprzedawany w naszym kraju mógł tytułować się „eko”, musi spełnić kilka przesłanek. Żywność ekologiczna i artykuły z niej sporządzone muszą posiadać określone certyfikaty nadawane przez desygnowane do tego instytuty. Nadrzędną jednakże cechą spożywczych wyrobów ekologicznych jest to, iż zastosowane do ich przyrządzenia owoce i warzywa kultywowano według głównych reguł rolnictwa ekologicznego. To znaczy, iż rolnicy nie korzystali z chemicznych pestycydów ani nawozów, które mogłyby mieć negatywny oddziaływanie nie tylko na zdrowie ludzi, lecz które także szkodzą otoczeniu. Niektóre wszak nawozy zanieczyszczają wody gruntowe bądź wywołują zakwaszenie gleby, a natryski upraw chemicznymi pestycydami często skutkują śmiercią pożytecznych owadów. Natomiast w efekcie ekologicznej uprawy warzywa oraz owoce cechują się wielokrotnie niższą zawartością metali ciężkich, azotynów oraz azotanów, a to znaczy, iż mniej tych niepożądanych związków dostanie się do organizmu ich konsumentów.

Co powinno znaleźć się na etykiecie przetworów ekologicznych

Przetwory eko podlegają nieustannemu nadzorowi w każdej fazie produkcji, w tym także podczas przechowywania oraz transportu. Co ważne, jeżeli artykuł spełnia warunki, jego producent obok rutynowych informacji między innymi o dacie przydatności do spożycia, kaloryczności, temperaturze przechowywania czy wadze netto, miejscu pochodzenia składników, musi także koniecznie wskazać numer identyfikacyjny organu kontrolnego ten artykuł oraz umieścić logo produkcji ekologicznej Unii Europejskiej, a więc kształt liścia ułożony z gwiazd na zielonym tle. Wypatrując żywności eko trzeba zatem czytać dokładnie etykiety wyrobów, a nabywając je online bezpośrednio od producenta sprawdzić, czy opublikował on na stronie informację o przyznanych certyfikatach.

Lokalizacja firmy:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]